USD
EURO
ALTIN

Ev Ödevleri Kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra hiçbir öğretmenin öğrencisine ev ödevi vermeyeceğini belirterek, “Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz.” dedi. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitim öğretim yılı süresince dersi, derste öğrenmelerini istediklerini belirterek, hiçbir öğretmen tarafından öğrencilere proje hariç evde ders verilmesini istemediklerini kaydetti. Bakan Yılmaz, ev ödevine ilişkin […]

Ev Ödevleri Kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra hiçbir öğretmenin öğrencisine ev ödevi vermeyeceğini belirterek, “Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz.” dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitim öğretim yılı süresince dersi, derste öğrenmelerini istediklerini belirterek, hiçbir öğretmen tarafından öğrencilere proje hariç evde ders verilmesini istemediklerini kaydetti.

Bakan Yılmaz, ev ödevine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bundan sonra hiçbir öğretmenimiz, öğrencisine evde ev ödevi vermeyecektir. Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz. İnanıyoruz ki çocuklarımız da okulda, sınıfta öğrendiklerini eve gittiklerinde tekrarlayacaklar, öğrendiklerini daha da pekiştireceklerdir. Zaten şimdi ezberden çıktık. Artık bundan sonra ezber olmayacak, eski dershane eğitim usulleri tekrar edilmeyecek. Okulda öğrendiklerini hayatta kullanabilme yeteneklerini kazanmalarını istiyoruz. Öğrendiklerinin hayatta bir karşılığının olduğunu görmelerini istiyoruz. Önümüzdeki dönem, çağa ve hayata uygun bir eğitim sistemini evlatlarımıza vereceğiz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından sonra öğrencilerimize hiçbir ev ödevi verilmeyecektir.”

Bitmek bilmeyen ev ödevleri çocuklar için yararlı mı değil mi? 

Ev ödevlerini pek çok çocuk sevmez. Okulda bunalan çoğu çocuk evde rahatlamak, kendine ve hobilerine zaman ayırmak ister. Kimi eğitimcilere göre ev ödevi yapmak öğrencinin okuldaki başarısını artırır, onların sorumluluk almasını sağlar. Ama ev ödevlerinin gereksiz olduğunu düşünenler de yok değil. Özellikle ABD’de birçok ebeveyn ve eğitimci, ev ödevlerinin kaldırılması gerektiğini söylüyor. Verilen fazla ev ödevleri nedeniyle çocukların hobilerine, spora ve ailelerine vakit ayıramadığından şikayet ediyor.
Bu konuda yazılmış The Case Aganist Homework (Ev Ödevine Karşı Dava) adlı kitabın yazarı Sara Bennett, ev ödeviyle ilkokuldaki akademik başarı arasında bir bağlantı olmadığını savunuyor. The Homework Myth (Ev Ödevi Efsanesi) adlı kitabın yazarı Alfie Kohn ise çok fazla ev ödevinin psikolojik etkilerinin de olabileceğini söylüyor. Kohn da ev ödevinin akademik başarının bir unsuru olmadığına dikkat çekiyor ve hatta bazı durumlarda verilen fazla ödevin ters etki yapabileceğini vurguluyor.
ABD’de Michigan Üniversitesi’nin 2004 yılında 2.900 çocukla yaptığı çalışmaya göre 1981 yılından bu yana çocukların ev ödevlerine harcadıkları süre yüzde 51 oranında artmış. Yükün yaş küçüldükçe arttığını gösteren araştırmada 6-8 yaş arası çocuklar ev ödevleri için ortalama 52 dakika harcarlarken bu süre 1997’de 128 dakikaya yükseldiği belirlendi.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk da Türkiye’de ilköğretim çağındaki çocuklara daha ağır ödevler verildiğini, bir üst sınıfa geçtikçe ödevden uzaklaşıldığını belirtiyor: “Ev ödevlerinin amacının ve çocuklara neden verildiğinin iyi kavranmadığını düşünüyorum. Ev ödevleri çocukları bıktırmamalı. Çocuklara bilgileri hatırlatmaya yarayan bir araç olarak kullanılmalı. Hafızanın belli aralıklarla tekrara ihtiyacı vardır. Bunu da ödevlerle yapmak mümkün. Ama ne zaman ki aile ve çocuk ödevlere esir hale geliyor, işte bu noktada sorun var demektir. Yurtdışında çocuklara 3-5 dakikada yapabilecekleri, tek sayfalık ödevler veriliyor. Ama Türkiye’de ödevler zulüme dönüşüyor. Ayrıca bir üst sınıfa geçildikçe ödevler hafifliyor. Daha çok sınava odaklanıyoruz. Yurtdışında ise sınıf yükseldikçe ödevlerin kalitesi ve derinliği artıyor.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM