USD
EURO
ALTIN

Matematik Hikayeleri: Eski Mısır da Matematik

Tarih boyunca insanoğlu doğa olaylarını  açıklamaya ve doğa olaylarına egemen olmaya  çalışmıştır. İnsanoğlunun bu çabasıyla tarihin en eski bilim dallarından matematik ortaya çıkmıştır. Büyük Yunan tarihçi herodot Mısır’a yaptığı ziyaret sonrası Mısır Nil Nehri’nin bir armağanıdır ve matematik  Mısır’da doğmuştur der .Mısır antik dünyanın çekim merkezidir ve nil nehri bu gizemli toprakların yaşam kaynağı olmuştur. […]

Matematik Hikayeleri: Eski Mısır da Matematik

Tarih boyunca insanoğlu doğa olaylarını  açıklamaya ve doğa olaylarına egemen olmaya  çalışmıştır. İnsanoğlunun bu çabasıyla tarihin en eski bilim dallarından matematik ortaya çıkmıştır. Büyük Yunan tarihçi herodot Mısır’a yaptığı ziyaret sonrası Mısır Nil Nehri’nin bir armağanıdır ve matematik  Mısır’da doğmuştur der .Mısır antik dünyanın çekim merkezidir ve nil nehri bu gizemli toprakların yaşam kaynağı olmuştur. Nil kıyılarında yaşayan antik Mısırlılar nehirden akan Coşkun suların Tanrıların kuyusundan  geldiğine ve Nehrin her yıl taşmasıyla Tanrıların Mutlu olduğuna inanmaktadırlar. Nil Vadisi hemen her yıl taşar, su ve çamurla örtülürdü. Bir süre sonra sular çekildiğinde ise vadideki bütün tarlaların ve bahçelerin sınırlarının yok olduğu  ve birbirine karıştığı görülürdü. Çamurların arasından eski araziler bulunup sahiplerine iade edilmesi gerekiyordu. Çünkü toprak sahipleri sahip oldukları toprak kadar devlete vergi ödemek deydi.Bu nedenle her taşkın’dan sonra devletin tahsis  ettiği matematikçiler ölçümler yaparak eski sınırları yeniden belirlerdi. Mısırlı matematikçiler özenle yapılan bu ölçümlerin sonuçlarını kaydetmek için ise Papirüs denilen kağıtlar kullanırdı işte bu kağıtlardan biride Rhind Papirüsüydü. Papirüs Mısırlı bir Katip olan Ahmes tarafından Kayda alındı. Ahmes aynı zamanda bilinen ilk matematikçilerden biriydi. Eserinde sadece mal ve yiyeceklerin paylaşımı konusunda bilgiler vermekle kalmamış toplamadan çıkarmaya kesirlerden daireyi karelemeye kadar matematiği öğretti.Hatta pi sayısının bilinen en eski kaydına yine bu papürüs te yer verdi.Ancak zamanla bu papirüs sırlarıyla birlikte kumları altında gizli kaldı.

Taki 1858 yılında   İskoç antikacı olan220px-Alexander_C._Rhind Alexander Henry Rhind tarafından bulunana kadar.Genç yaşta sağlık sorunları yaşayan Henry mısıra bir yolculuk yapmaya karar verdi.Binlerce km öteye yaptığı yolculuğu sırasında pramitlerden gizemli krallar vadisine kadar heryeri gezdi.Mısır ın kültüründen ve tarihinden çok etkilendi.Öyleki burada yapılan çeşitli arkeolojik kazılara da katıldı.Henry mısırda bir çok antik kazıya katıldı.Bu kazılar sırasında toprağın Deriklerinde olan papirüs e ulaştı.Böylece tarihin ilk geometrik kitabı olarak kabul edilen ve matematik dünyasına ışık tutacak bu belge yeniden gün yüzüne çıkarıldı.Daha sonra batıya getirilerek british müzeye satılan bu efsane belge Alexander Henry Rhind trafından bulunduğu için onun adıyla anıldı.Nil vadisinin ilk sakinlerinin büyük taşkınlara karşı geliştirdiği yöntemler bilim dünyasında dev adımlar atılmasını sağladı.Antik mısırlılar için doğruluğu ispatlanabilen ve adalet dağıtmakta sınırsız güven uyandıran matematik zamanla insanlar arasında özel bir saygınlık kazandı ve tüm bu gelişmeler matematiğin zaferi sayıldı.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM