USD
EURO
ALTIN

NEDEN MATEMATİK ÖĞRENMELİYİZ?

Matematik hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. En basit olarak bir markete gittiğimizde paramızla neler alabileceğimizi zihnimizden hesap eder ve ona göre alışveriş yaparız. Aslında matematik bir disiplindir. Hiç işinize yaramıyor gibi görünse de sizin düşüncenize bir disiplin getirir. Matematiğin amacı; insanların doğuştan getirdiği düşünme kabiliyetini geliştirmektir. Bu gelişmeyi sağlamak için  bizlere bir kısım bilgiler kazandırarak karşılaşacağımız olay ve problemlerde inceleme  araştırma ve karşılaştırmalar yaptırarak  düzenli ve dikkatli olmamızı  mantıklı düşünmemizi ve her konuda doğruyu bulmamızı sağlar. Günlük hayatımızda bile karşılaştığımız sorunlar ve problemlerle mücadele etmeyi ve onlara daha akılcı çözümler bularak çıkış yolumuzu bulmamızı kolaylaştırır. Matematik dersi öğrencilerin beyin fonksiyonlarının en yüksek seviyede çalıştığı derlerden biridir.

Problemleri çözerken değişik bağlantıları bulmak insana heyecan verir. Böylece insanda yeni şeyler bulma arzusu doğar. Bütün bilimlerin doğması ve gelişmesi insandaki bu arzudan doğmuş bu da matematik yardımıyla olmuştur.

Matematik her duyduğunu kabullenmemeyi, ispat etmeyi öğretir. Bir şeye baktığınızda sıradan bir insandan farklı bir bakış açısı edinmenizi sağlar, estetik bir bakış açısı kazandırır. Ama unutmayın ki matematik insan beyni için en ideal düşünce şeklini oluşturur.

Her öğrenciye matematik sevdirilemez. Ancak kazanılan her öğrenci matematik için olumlu puandır. Matematik belirli bir psikolojik hazırlıkla kavranılabilir. Kendi başına düşünebilen  kendine güvenebilen  yaratıcı olabilen insanlar yetiştirmede katkı sağlar.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM