USD
EURO
ALTIN

TATİLLERİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

Yorucu bir çalışma dönemini geride bıraktık. Şimdi sıra; kendimizi şarj edip, dinlenmede. Peki tatil, her şeyin bir köşeye itildiği, bütün gün televizyon seyredip bilgisayarla oynandığı, dışarı çıkıp gezildiği bir dönem mi olmalıdır?

Böyle bir tatil anlayışı öğrenciyi dinlenmekten çok yorar. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı önceleri zorlanır, daha sonrasında ise yavaş yavaş fizyolojik bir tembellik ortaya çıkar. Tatil bitiminde de olanlar olur, tatil boyunca tembelliğe alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi uzun bir süre kendini toparlayamaz. Tatilini bu şekilde bir tembellikle geçiren öğrencilerin birçoğu ilk günlerde derslerde ve okul düzenine adapte olmakta zorlandığı gibi yavaş yavaş derslerden ve okuldan uzaklaşır. Bunun sonucunda yeni bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır.

Sömestri tatilinde iyice dinlenin, uykunuzu alıp beslenmenize dikkat edin, bol bol kitap, gazete, dergi okuyun ve İngilizcenizi geliştirin.

Öğrenme’ nin önemini, öğrenme merakınızı, başarılı olabileceğinize dair inancınızı sağlamlaştırıp, eyleme geçerek gelen gençler olmanızın önemini hatırlatmak isterim.

Yarıyıl tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman olmalıdır.

Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrencilerin diğer arkadaşlarına yetişmesi için tatil bulunmaz bir fırsattır. Konu yetiştirmede problemi olmayan, akademik başarısı iyi öğrenciler için ise tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmaları yerinde olacaktır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM