USD
EURO
ALTIN

TEOG ÖNCESİ ÖNERİLER

Sevgili öğrenciler TEOG 2.dönem sınavının 1. ve 2.oturumları Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacak. Sınavlar, öğrenci için az ya da çok kaygı yaratan bir olgu olsa da biraz kaygı, uyarıcı etki yapar ve sınava hazırlık sorumluluğunu artırır. Ancak aşırı kaygı, performansı olumsuz etkiler.
Sınav öncesi birkaç önerim olacak;

*He zamanki gibi kahvaltınızı normal yapın ve bütün evraklarınız ve malzemeleriniz hazır olsun ayrıca üzerinize rahat giysiler seçin.

* Sorulara önyargılı yaklaşmayın, önce sorunun tamamını okuyun öğrenciler genelde sorunun tamamını okumazlar sizden sorunun ne istediğini iyice anladıktan sonra çözmeye başlayın

*Yapamadığınız sorular üzerinde fazla oyalanmayın süreyi iyi kullanın hemen diğer soruya geçin öncelikli olarak kolay soruları çözün böylelikle çözdükçe moral kazanırsınız en son olarak çözemediğiniz sorulara yönelin.

*Kendi kendinizi güdülemeye çalışın. Olumlu düşünün. Kontrolün sizde olduğunu anımsayın. “Başarabilirim” diye tekrarlayın. Evet, başarabilirsiniz! Buna önce siz inanmalısınız!

*Sınav öncesi kaygı bütün öğrencilerde olur “yani yalnız değilsin ” ama bunu abartarak olumsuz etkilere sebep olacak düzeye getirmenize gerek yok neticede bir sınav hayatın sonu değil.

*Sınav aralarında arkadaşlarınızla sorular ile ilgili fazla konuşmayın diğer sınavlar için moral bozukluğuna neden olabilir bunu en son sınav bitince yapın.

Netice olarak Sınavı bir AMAÇ olarak değil, ARAÇ olarak görün. Yaşamdaki hedeflerinizi belirleyin ve sınavı bu hedeflere yönelik bir araç olarak değerlendirin. Sonuca değil, sürece odaklanın. Hedefe ulaşmada tüm araçları etkili kullanmayı, sınav aracılığı ile kendi bilgilerinizi, yeterliliğinizi test ederek, eksikliklerinizi fark edebileceğinizi, bunun da kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacağını unutmayın.

*** BÜTÜN ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR ***

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM