USD
EURO
ALTIN

Yeni Liselere Geçiş Sistemi Açıklandı

Öğrencilerin merakla beklediği yeni liselere geçiş (LGS) sistemi açıklandı.MilliEğitim Bakanı İsmet YILMAZ Anadolu Ajansı editör masasına verdiği röportajda sistemin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre; yeni sistemde ilk hedef her öğrencinin kendi eğitim bölgesinde evine en yakın ve kendisine uygun bir okula yerleşmesidir. Daha önce yapılan TEOG sınavı artık yapılmayacak öğrenciler kendi okullarında aldığı notların yıl sonu […]

Yeni Liselere Geçiş Sistemi Açıklandı

Öğrencilerin merakla beklediği yeni liselere geçiş (LGS) sistemi açıklandı.MilliEğitim Bakanı İsmet YILMAZ Anadolu Ajansı editör masasına verdiği röportajda sistemin ayrıntılarını açıkladı.

Buna göre; yeni sistemde ilk hedef her öğrencinin kendi eğitim bölgesinde evine en yakın ve kendisine uygun bir okula yerleşmesidir.

Daha önce yapılan TEOG sınavı artık yapılmayacak öğrenciler kendi okullarında aldığı notların yıl sonu ortalamalarına göre uygun okula yerleşecekler.Her öğrencinin 5 tercih yapma imkanı bulunacak.

Peki fen ve sosyal bilimler liseleri ve yüksek puanlı bazı anadolu liseleri nasıl öğrenci alacak ?

Bu okullara girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı haziranın ilk haftasında merkezi bir sınav yapacak bu sınavın neticesinde bu okullara öğrenciler yerleşecek.Bu sınava girmek mecburi değil isteyen her öğrenci girebilecek fakat bu sınavın eski TEOG sınavı kadar kolay olmayacağı düşünülüyor.Ayrıca geçen yılki  konularıda kapsayabileceği düşünülüyor.Öğrencilerin yaklaşık olarak %10-15 lik bir kısmına hitap edeceği tahmin ediliyor.60 soruluk sayısal ve sözel bölümlerden oluşacak ve 90 dk. lık bir sınav olacak.

Özel okullarda isterlerse kendi sınavını yapacak veya meb in yaptığı sınavla öğrenci alabilecek.

Bu sistem eğitim çevreleri tarafından olumlu karşılanmıştır.Bu sistemde her seviyeden öğrencinin aynı snıfta olması ayrımcılığın önnüne geçilmesi bakımdan ve pedogojik anlamda fırsat eşitliğini sağlaması bakımından öğrencilerin rakabetini artırarak başarılı öğrencilerin diğer öğrencilere örnek olması hasabiyle olumlu bulunmaktadır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM