USD
EURO
ALTIN

5.Sınıf Geometrik Kavramlar Testleri

GEOMETRİK KAVRAMLAR KAZANIMLARI: √ Doğru,doğru parçası ve ışını açıklar ve sembolle gösterir. √ Aynı düzlemdeki iki doğrunun birbirlerine göre durumları ele alınarak sembolle gösterilir. √ Kareli veya noktalı kağıt üzerinde bir noktanın diğer bir noktaya göre konumunu yön ve birim kullanarak ifade eder. √ A noktası B noktasının; 3 birim sağında/solunda; 2 birim aşağısında/ yukarısında; […]

5.Sınıf Geometrik Kavramlar Testleri

GEOMETRİK KAVRAMLAR KAZANIMLARI:

√ Doğru,doğru parçası ve ışını açıklar ve sembolle gösterir.

√ Aynı düzlemdeki iki doğrunun birbirlerine göre durumları ele alınarak sembolle gösterilir.

√ Kareli veya noktalı kağıt üzerinde bir noktanın diğer bir noktaya göre konumunu yön ve birim kullanarak ifade eder.

√ A noktası B noktasının; 3 birim sağında/solunda; 2 birim aşağısında/ yukarısında; 4 birim sağının/solunun 2 birim yukarısında/aşağısında.  Gerçek yaşam durumları ile ilgili örneklere de yer verilir.

√ Kareli veya noktalı kağıt üzerinde bir doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçaları çizer.

√ Kareli veya noktalı kağıt üzerinde bir doğru parçasına paralel doğru parçaları inşa eder;çizilmiş doğru parçalarının paralel olup olmadığını yorumlar.

√ Yatay, dikey veya eğik doğru parçaları üzerinde çalışılması sağlanmalıdır.

√ Gerçek yaşam durumlarıyla ilişkilendirmeye yönelik çalışmalara da yer verilir.

√ Kareli veya noktalı kâğıt üzerinde 90°’lik bir açıyı referans alarak dar, dik ve genişaçıları oluşturur; oluşturulmuş bir açının dar, dik ya da geniş açılı olduğunu belirler.

√ Açıları belirlerken veya oluştururken referans olarak bir kâğıdın köşesinin, gönyenin veya bir açıölçerin kullanılması istenebilir.  Açılar isimlendirilerek ifade edilir

√ Çokgenleri isimlendirir, oluşturur ve temel elemanlarından kenar, iç açı, köşe ve köşegeni tanır.

√ Kareli, noktalı ya da izometrik kâğıtlardan uygun olanlarını kullanarak açılarınagöre ve kenarlarına göre üçgenler oluşturur; oluşturulmuş farklı üçgenleri kenar ve açı özelliklerine göre sınıflandırır.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM