USD
EURO
ALTIN

Zihin Nasıl Geliştirilir ?

Zihin Nasıl Geliştirilir ? ABD’li bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, teorik olarak insan beyni 4.7 milyar kitap ya da 670 milyon web sitesi depolama kapasitesinde. Bu durum bir kişinin bu çapta bilgi verisini ezberleyebileceği anlamına gelmiyor ama böyle bir potansiyelinin olduğu düşünülüyor.İnsan beyni de vücüt kaslarımız gibi çalıştırdıkça gelişebilen bir organdır. O yüzden […]

Zihin Nasıl Geliştirilir ?

Zihin Nasıl Geliştirilir ?

ABD’li bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, teorik olarak insan beyni 4.7 milyar kitap ya da 670 milyon web sitesi depolama kapasitesinde.

Bu durum bir kişinin bu çapta bilgi verisini ezberleyebileceği anlamına gelmiyor ama böyle bir potansiyelinin olduğu düşünülüyor.İnsan beyni de vücüt kaslarımız gibi çalıştırdıkça gelişebilen bir organdır. O yüzden zihnimizi  ne kadar çok çalıştırırsak zekamız ve hafızamız da o derecede artacaktır. Bunun için neler yapılabileceğine bakalım.

1 ) Zihinsel egzersizler: Zor matematik soruları zekâyı keskinleştiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ’’su 8 puan yükselmiş.

zihin nasıl geliştirilir2 ) Bulmacalar çözün : Bulmaca kelime haznemizi süsleyerek, kelimeleri daha doğru daha düzgün şekilde kullanmamıza yardımcı olur.
– Problem çözme yeteneğimizi arttırır. Olaylara bakış açımız değişir.
– Karşımıza çıkan engellerde düşünerek, akıl yürüterek sorunu irdelemeye çalışmamızı sağlar.
– El ve parmak becerilerimizi güçlendirebilir.
– Öğrenilen şeyleri daha iyi bir şekilde akılda tutmamıza yardımcı olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki bulmaca çözen kişiler olayların en ufak ayrıntılarını bile akılda tutma yeteneğine sahip.
–  Dikkati ciddi anlamda arttıracaktır.
– Beynin çalışmasını güçlendirir. Zeka seviyesinde artışlar sağlar.
– Unutkanlığı önler. Özellikle Alzheimer gibi ciddi hastalıkların önceden önlenmesinde büyük bir rolü olabilir.

3 ) Hafıza oyunları :   Hafıza oyunu,   gördüğünüz resmi / bilgiyi aklında tutup, daha sonra zihninde geri çağırması üzerine kurulu olduğu için, görsel hafıza ve algı yeteneğinizin gelişmesinde faydalı olur.

–  Hafıza oyunu, özellikle muhakeme ve idrak yeteneklerinizin gelişmesine katkıda bulunur.

–  Hafıza oyunları, eğitsel oyunlar arasında beyin / hafıza gelişimini en çok destekleyen oyunlardan biridir.2017-10-15_20-03-14

– Düzenli aralıklarla oynandığında, konsantrasyon kabiliyetinizi arttırır.

4 ) Matematik oyunları : Sudoku , kendoku , kakuro,  futoshiki  gibi oyunlar matematiksel düşünme becerinizi ve konsantrasyonunuzu ciddi anlamda artıracaktır.

2017-10-15_20-08-47

5 ) Televizyondan uzak durun : Yapılan araştırmalara göre; televizyon görsel içerik olduğundan, insanlara izlerken düşünme imkanı vermez. Beyinin tek lob’unu çalıştırdığı için, zeka gelişimine katkıda bulunmaz. Hatta zeka geriliğine sebep olabilir. Ayrıca ;

– Göz bozulmalarına neden olur.
– Dikkat dağınıklığı ve unutkanlığa yol açar.
– Çocuklarda televizyon karakterini örnek alarak, suç oranı artabilir.

6) Kitap okuyun: Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek. Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması en önemli faydalardandır. Kitap okuma beyinin iki lobu arasında bağlantıyı kurar, ve beyinin gelişimine yüksek oranda katkı sağlar. Okuyan insanın düşüncesi ve konuşması çok farklı olup, toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olur. 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    0 YORUM